«امیرحسین اویسی» در ماه‌های اخیر با حضور در گروه محمد علیزاده به عنوان نوازنده و رهبر ارکستر، روزهای پرکاری را سپری کرد. او چندی پیش سه تنظیم در آلبوم «حالم خوبه» با صدای «بابک جهانبخش» هم ارائه داد که مورد توجه قرار گرفت و در آلبوم جدید «محمد علیزاده» که مراحل پایانی تولید و انتشار را سپری می‌کند هم حضور خواهد داشت. این موزیسین حدوداً یک ماه پیش تک‌آهنگی با عنوان «یه لطفی کن» از «تماشاخانه» سایت «موسیقی ما» منتشر کرده که واکنش‌های مختلفی از سوی اهالی و مخاطبین موسیقی به دنبال داشته است. به همین بهانه با او گپ زدیم.

چه شد که امیرحسین اویسی که سال‌ها به عنوان موزیسین در عرصه موسیقی شناخته شده، به فکر خوانندگی افتاده است؟

من خوانندگی را حدودا از 7 یا 8 سال پیش شروع کردم، اما نه به صورت جدی. چند قطعه هم منتشر کردم اما به دلیل پخش بد، اصلاً شنیده نشد و بازخورد خوبی نگرفتم. خیلی به خوانندگی علاقه داشتم اما به این دلیل که تخصصم در آهنگسازی و تنظیم بود، بیشتر درگیر کارهای ساخت آهنگ‌ها و تنظیم و حضور در کنسرت‌ها بودم و این باعث شد زمانی برای رسیدن به مقوله خوانندگی باقی نماند. این داستان ادامه داشت تا این‌که حدوداً 3 ماه پیش ملودی «یه لطفی کن» را ساختم که خیلی به دلم نشست و حس کردم کاری است که به دل مردم هم می‌نشیند. دوست خوبم «محمد علیزاده» هم نقش زیادی در ترغیب من برای خواندن این قطعه داشت.

 دلیل تشکر از محمد علیزاده در کاور قطعه چه بود؟

محمد علیزاده زحمت خواندن ماکت این کار را کشید. او در هنگام خواندن ماکت، فی البداهه یک سری کلمات را به کار برد که به زیباتر شدن کار خیلی کمک کرد. من هم با کسب اجازه از خودش آن‌ها را در آهنگ به کار بردم.
 نکته‌ای که با شنیدن «یه لطفی کن» به ذهن می‌رسد، این است که فضای این آهنگ به برخی آثار محمد علیزاده نزدیک است. لطفاً در این باره توضیح بده.

شاید کمال هم‌نشین در من اثر کرده و ناخودآگاه این کار به فضای محمد علیزاده نزدیک شده است! از طرفی ماکت این قطعه را محمد خوانده و شاید این هم در این نکته اثر گذاشته باشد. راستش این مسئله چندان مورد پسند من نیست چون باعث می‌شود کارم تحت‌الشعاع قرار بگیرد. البته اگر کارهای سال‌های قبل من را گوش کنی می‌بینی که تقریباً به همین شکل است.
 حالا بعد از این قطعه چه برنامه‌ای در عرصه خوانندگی داری؟

بعد از ساخت این قطعه چند پیشنهاد تهیه‌کنندگی برای تولید آلبوم داشتم اما به نظرم الان کمی برای این کار زود است. چند قطعه آمادۀ پخش دارم اما چون متعلق به گذشته هستند باید گلچین شوند و با تنظیم جدید منتشر شوند.
برای زمان انتشار قطعۀ بعدی هم برنامه‌ریزی کرده‌ای؟

 قطعۀ بعدی‌ام تقریباً آماده شده و پس از ماه‌های محرم و صفر منتشر خواهد شد.
از آنجایی که خودت آهنگساز و تنظیم‌کننده هستی، قرار است همۀ کارهایی که منتشر می‌کنی را خودت بسازی؟

نه، اتفاقاً اگر ملودی یا تنظیم خوبی از دوستان موزیسین دیگر به من پیشنهاد شود حتماً قبول می‌کنم. چون به دلیل مشغلۀ کاری واقعاً نمی‌توانم تنها روی خوانندگی متمرکز شوم.
در حال حاضر تو نوازنده و رهبر یکی از پرکارترین ارکسترهای موسیقی پاپ ایران هستی. تجربه ثابت کرده آهنگسازان و تنظیم‌کنندگانی که به عرصه خوانندگی وارد شده‌اند دیگر در زمینۀ کاری قبلی‌شان چندان پررنگ نبوده‌اند. تو چه آینده‌ای برای خودت متصور هستی؟

راستش هنوز راجع به این مسئله فکر نکرده‌ام. همکاری با دوستانی مثل محمد علیزاده و بابک جهانبخش واقعاً باعث افتخار من بوده اما هنوز تصمیمی برای اولویت‌بندی بین این کارها نگرفته‌ام. دوست دارم اولین نفری باشم که رهبری ارکستر و خوانندگی را به صورت توأمان پیش می‌برم.
در زمینۀ تنظیم مشغول چه کاری هستی؟

در حال ساخت چند قطعه برای آلبوم محمد علیزاده هستیم که مراحل پایانی را طی می‌کند. یک قطعۀ نیمه‌کاره هم با بابک جهانبخش دارم.
بازخورد کارهایی که در آلبوم بابک جهانبخش تنظیم کردی چطور بود؟

بازخوردهای خوبی داشت. حس می‌کنم در این آلبوم بابک جهانبخش موشکافانه‌تر از قبل به انتخاب ملودی پرداخت و این آلبوم متفاوت بود.
از سه قطعه‌ای که در آلبوم «حالم خوبه» تنظیم کردی (حالم خوبه، خاص، هرگز) کدام بازخورد بهتری داشت؟

فکر می‌کنم قطعۀ اول آلبوم (حالم خوبه) بیشتر مورد توجه قرار گرفت
بعد از همکاری در آلبوم‌های «زندگی من»، «مدار بی‌قراری» و «حالم خوبه»، برای همکاری‌های بعدی با بابک برنامه‌ریزی کرده‌ای؟

خوشبختانه در چند وقت اخیر هر دوی ما سرمان شلوغ بود. به همین دلیل فرصت مناسبی پیش نیامد که با هم در مورد همکاری‌های آینده صحبت کنیم.
آلبوم «محمد علیزاده» در چه مرحله‌ای است؟

مراحل پایانی را سپری می‌کند. به دلیل اینکه بین آلبوم قبلی و آلبوم جدید محمد فاصلۀ زمانی زیاد شد، او ناخودآگاه دچار وسواس شد و در این آلبوم خیلی سعی کرده متفاوت‌تر و مدرن‌تر کار کند. جدا از این مسائلی مثل اجراهای زیاد و... خیلی ما را درگیر کرد. اما در عوض فکر می‌کنم این آلبوم تبدیل به یکی از آلبوم‌های موفق بازار شود و انشالله بعد از محرم و صفر در اختیار مخاطبین قرار گیرد.
در حال حاضر محمد علیزاده یکی از موفق‌ترین خواننده‌های پاپ کشورمان است، به طوری که اجراهایش با تمدیدهای مکرر مواجه شده‌اند. فکر می‌کنی دلیل این موفقیت چیست؟

من معتقدم پیش از هر چیزی، محمد علیزاده بخاطر خوش قلبی و مهربانی‌اش به این موفقیت رسیده است. همچنین اجراهای خوبش باعث شده مخاطبان استقبال زیادی از کنسرت‌های او کنند. از طرفی محمد آهنگ‌هایش را بسیار هوشمندانه انتخاب می‌کند و البته «میلاد ترابی» هم نقش زیادی در موفقیت او دارد.